Haber

Kuzey İrlanda’da Polis ve Memur Bilgileri Sızdı

Kuzey İrlanda’da 10 bine yakın polis ve sivil memurun bilgilerinin sızdırılmasıyla ilgili konuşan Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı Emniyet Müdürü Simon Byrne, bazı Cumhuriyet yanlısı siyasetçilerin bu bilgilere sahip olduklarını iddia ettiklerini söyledi.

Byrne, dün ortaya çıkan olayla ilgili düzenlediği basın toplantısında, kurumsal ölçekli bu bilgi sızıntısından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Bilgi Edinme Özgürlüğü (FOI) kapsamında adlarının baş harfleri, soyadları, rütbeleri, görev bölgeleri ve bağlı oldukları birim gibi bilgilerin paylaşılmasının “insan hatası” olduğunu vurgulayan Byrne, “Biliyoruz ki, Cumhuriyetçi muhalefet politikacıları bu bilgilerin bir kısmını WhatsApp’ta dolaşıyor. Ne iddia ettiğinizi biliyoruz.” söz konusu.

Byrne, şu anda “iddia” kapsamındaki bu ifadeleri doğrulayamadıklarını belirterek, bilgilerin tehdit, şantaj ve zarar vermek isteyen üçüncü kişilere aktarılma riskinin en kötü ihtimal olarak görüldüğüne dikkat çekti.

Bazı polis memurlarının görev yerlerinde değişiklik yapmayı düşündüklerini kaydeden Byrne, bunlar arasında çekici soyadlarıyla ortaya çıkma ihtimali yüksek olanların da olduğunu belirtti.

Mart ayında terör tehdidi seviyesi yükseltildi

Kuzey İrlanda Polisi’nden yapılan açıklamada, bir talebe yanıt olarak yaklaşık 10 bin işçi, Kuzey İrlanda misyonuna bağlı İngiliz iç istihbarat servisinin (MI5) 40 mensubu ve bazı sivil istihbarat görevlilerinin bilgilerinin paylaşıldığı belirtildi. FOI kapsamında yapılmıştır.

Verilerin yaklaşık 3 saat boyunca kamuoyuna açık kaldığı aktarılırken, geçmişte terör olaylarının yaşandığı ve Cumhuriyetçi-Kralcı ayrımının devam ettiği ülkede polisin bilgilerinin açıklanmasından rahatsız olduğu belirtildi.

Terör örgütü İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) silah bırakmasının ardından kurulan Yeni IRA, 2023 yılbaşında yaptığı açıklamada Kuzey İrlanda’daki İngiliz egemenliğine son vermek için tüm imkanları kullanacağının sözünü vermişti.

Şubat ayında Kıdemli Polis Müfettişi John Caldwell, 15 yaş altı futbol takımının antrenmanından sonra bir grubun saldırısına uğradı. Bu olayın ardından Mart ayında bir saldırı olasılığının yüksek olduğu ülkede terör tehdidi seviyesi “ciddi” seviyeye yükseltildi.

Kuzey İrlanda’da terör tehdidi düzeyi, 12 yıl sonra ilk kez 2022’de “ciddi”den “önemli”ye düşürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu