Haber

Myanmar’da sel: 18.000’den fazla kişi barınaklara yerleştirildi

YANGON, 11 Ağustos (Xinhua) — Nehir su seviyeleri tehlike sınırını aştığı için Myanmar’ın güneyindeki Kayin eyaletinde 18.000’den fazla kişi sığınaklara yerleştirildi.

Devlet televizyon kanalı MRTV’nin bildirdiğine göre, Kayin eyaleti hükümet sözcüsü U Saw Khin Maung Myint Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Kayin eyaletindeki altı ilçede ek sel ile mücadele sığınakları kuruyoruz.”

Sözcü, Thanlwin Nehri de dahil olmak üzere Kayin vilayetindeki nehirlerin taştığını ve vilayet başkenti Hpa-an ile Mon vilayetinin başkenti Mawlamyine’yi birbirine bağlayan ana yolun bazı kısımlarını da sular altında bıraktığını söyledi.

Devlet kanalından alınan bilgiye göre, Bago ve Mawlamyine şehirlerinin ortasındaki demiryolu hatlarının bazı kısımlarında meydana gelen su baskını nedeniyle Salı günü Yangon ve Mawlamyine şehirlerinin ortasındaki bazı raylı seferler iptal oldu.

Myanmar Meteoroloji ve Hidroloji Dairesi, Güneydoğu Asya ülkesindeki altı nehrin Çarşamba günü öğle saatlerinde tehlike seviyelerini aştığını bildirdi.

Bir Bago sakini olan Ko Aye Hla Perşembe günü Xinhua’ya “Her yıl sel felaketi yaşıyoruz, ancak bu yılki sel yaklaşık üç yılın en kötüsüydü. Evimin zemin katı şu anda sular altında” dedi.

Hla, Bago’nun ovalarında yaşayan bazı sakinlerin daha yüksek bölgelerdeki manastırlara ve barınaklara yerleştirildiğini de sözlerine ekledi.

haber-yigilca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu