Yaşam

Fatih Altaylı: Netflix ve Amazon, “Atatürk” Dizisini Tüm Dünyaya Yayınlayacak

Çevrimiçi dizi ve sinema platformu Disney+ yakın zamanda duyuruldu ” Atatürk “” yapımıyla ilgili gündeme bomba gibi düştü. Platform, bu projenin ilk olarak Disney+ üzerinden tüm dünyaya gösterileceğini duyurdu. Ancak sonrasında yaşananlar ve Ermeni lobisinin baskıları Disney+’ın yasaklanmasına neden oldu. kararı değiştirmek yapımın Türkiye’de FOX TV’de sinema salonlarında gösterilmesine karar verilmesine yol açtı. büyük bir kamuoyu tepkilere yol açan olay, artık unutulmaya yüz tuttu.

Ama gazeteci Fatih Altaylı , bahisle ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu. Bugünkü köşesinde Atatürk’le ilgili açıklamalarda bulunan Altaylı, üretimin Netflix ve Amazon Prime VideosuBu iddia henüz doğrulanmasa da Atatürk’ün yakın zamanda dünya çapındaki izleyicilere sunulacağını iddia etti. tüm dünyaya gösterilebilirbenziyor.

Sadece bu da değil: Atatürk birçok ülkede vizyona girecek!

Fatih Altaylı’nın Atatürk’le ilgili açıklamaları Netflix ve Amazon Prime ile sınırlı kalmadı. İddiaya göre sinema, Tüm Avrupa ve Doğu Asya da serbest bırakılacak. Altaylı, ABD ve Rusya ile de görüşmelerde bulundu. devam ettiğiniAtatürk’ün bu ülkelerde de seyirciyle buluşabileceğini belirtti.

Fatih Altaylı’nın Atatürk dizisiyle ilgili yazısı şöyle:

Son dönemde kamuoyunun Atatürk sinemasının yapımcısı olarak tanıdığı eski Show TV Genel Müdürü Saner Ayar beni arayıp “Abi, küçük bir gruba Atatürk filminin tanıtımını yapacağız” deyince gittim. Fırtına yaratan prodüksiyonu izlemek için Kanyon’daki sinemaya gitti.

İlk olarak sinemanın yapım hikâyesini Saner’den dinledik.

Cumhuriyetin 100. yılında Atatürk sineması yapmak için 3 yıl önce harekete geçtiler. İlk anlaşmaları ABD’nin ücretli televizyon kanalı HBO ile oldu. Bana göre en kaliteli yapımların adresi olan HBO, filmin senaryosunu beğendi ve filmi satın almaya karar verdi. Ancak onlar bunun film değil 6 bölümlük bir dizi olmasını istiyorlardı.

Uzun bir araştırma ve çok çalışmanın sonucunda ortaya çıkan senaryo buna göre yazıldı ve çekim aşamasına geçildi.

Ancak HBO aniden diziyi satın almaktan vazgeçti. “ABD dışından dizi almayı bırakma kararı aldılar.”

Bunun üzerine yapımcılar yeni bir yayıncı arayışına girdi. Dizi bu kez Disney Plus’ın ilgisini çekti.

Dizi, 17,5 milyon dolar maliyetle başta Türkiye ve Makedonya olmak üzere yepyeni lokasyonlarda çekildi. 3 bin dublör ve on binlerce figüran kullanıldı. Aylarca süren çekimler, sinemanın dramatik anlatımına uygun ışığın sağlanması amacıyla ancak sabah saatlerinde, güneş doğduktan sonraki 1 saatlik sürede gerçekleştirilebildi.

Daha sonra hepinizin bildiği bir haber geldi. Disney Plus film yayınlamayı bırakmıştı.

Türkiye’deki Fox TV yöneticilerinin çabalarıyla sorun bir ölçüde çözüldü. Dizinin Fox TV Türkiye’de yayınlanmasına ve sinema versiyonunun Türkiye’deki sinemalarda iki bölüm halinde yayınlanmasına karar verildi.

Ancak bu arada başka gelişmeler de yaşandı.

Atatürk sineması sadece Türkiye’de değil, Orta Avrupa dahil Avrupa’da ve Doğu Asya’nın birçok ülkesinde sinemalarda gösterilmektedir.

ABD ve Rusya’da tarama için görüşmeler sürüyor.

Amazon ve Netflix platformları ise Disney Plus’ın yayınlamama kararı aldığı diziyi dünya çapındaki tüm abonelerine gösterecek.

İşte gördüğünüz gibi Atatürk sineması da tıpkı Atatürk gibi her türlü zorluğun üstesinden gelmeyi başarıyor ve aldığı darbelerden güçlenerek tüm dünya sinemalarında halkın karşısına çıkıp iki ekranda gösterilmeye hazırlanıyor. platformlar.

Fatih Altaylı’nın yazısına buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Atatürk ile ilgili tüm gelişmeler için:

Altaylı, ” Atatürk gibi Atatürk filmi de her türlü zorluğun üstesinden gelmeyi başarıyor.Her ne kadar “ifadelerini kullanmış olsa da bunu resmileştirmek için Netflix ve Amazon’dan gelecek açıklamaları beklememiz gerekecek. Olay doğrulanırsa veya reddedilirse, Sizi tekrar bilgilendireceğiz.

Atatürk’ün ilk uzun fragmanı için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu