Haber

Polonya’da Vize Skandalı: 7 Kişiye Suç duyurusu

Polonya’da 7 kişi hakkında ülkeye giriş vizesi verilmesinde usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu, 3 kişi gözaltına alındı.

Polonya medyasında yer alan haberlere göre soruşturma, Merkezi Yolsuzlukla Mücadele Dairesi’nin sunduğu delillere dayanarak 7 Mart’ta başlatıldı.

Başsavcılık Organize Suç ve Yolsuzluk Dairesi Müdür Yardımcısı Daniel Lerman, savcının vize verme usulsüzlükleriyle ilgili soruşturmada şu ana kadar 7 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve bunlardan 3’ünün gözaltına alındığını söyledi.

Lerman, soruşturmanın ödeme karşılığında vize süreçlerini hızlandırmaya odaklandığını ve 18 ay boyunca yapılan ve birçok kez reddedilen yüzlerce vize başvurusunu ilgilendirdiğini ekledi.

Lerman, Hong Kong, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Suudi Arabistan, Singapur, Filipinler ve Katar’daki Polonya diplomatik misyonlarına vize başvuruları yapıldığını söyledi.

Polonya gazetesi Wyborcza geçen hafta Polonya Dışişleri Bakanlığı’nın yüz binlerce göçmenin Avrupa’ya gelmesine izin vermiş olabileceğini yazdı.

Rzeczpospolita gazetesi ayrıca sistemin nasıl çalıştığını bilen şirketler tarafından kolayca manipüle edildiğini ve başvuru sahiplerinden “sistemi atlatmak” için 5.000 dolara kadar ücret talep ettiklerini iddia etti.

Polonya basınında çıkan haberlere göre, yolsuzlukla mücadele yetkilileri 31 Ağustos’ta Dışişleri Bakanlığı’nda arama yaptı. Aynı gün Dışişleri Bakan Yardımcısı Piotr Wawrzyk görevden alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu