Teknoloji

Türk yönetici haklıydı! Büyük skandalın ardından Google’a rekor ceza

Yaklaşık 7 yıldır teknoloji devi Google’da çalışan Türk yönetici Ülkü Rowe, şirkete şunları söyledi: ‘Cinsiyetçi fiyat politikaları benimsendi’ Bunu iddia ederek dava açtı. Rowe’a göre Google, deneyimsiz erkek çalışanlarına deneyimli kadın çalışanlardan daha fazla maaş ödüyordu. Bardağı taşıran son damla ise Rowe’un alamadığı terfi oldu.

PROMOSYON Alamayınca MAHKEMEYE BAŞVURDU

Yaklaşık 7 yıldır teknoloji devi Google’da çalışan Türk yönetici İdeal Rowe, şirkete ‘cinsiyetçi ücret politikaları benimsediği’ iddiasıyla dava açtı. Rowe’a göre Google, daha az deneyimli erkek çalışanlarına, deneyimli kadın çalışanlardan daha fazla ücret ödüyordu. Bardağı taşıran son damla ise Rowe’un alamadığı terfi oldu. Google’ın başkan yardımcılığı pozisyonu için terfi bekleyen Rowe, terfi için gerekli niteliklere sahip olmasına rağmen unvanı alamadı. Bu unvan, adı gizli tutulan, daha deneyimsiz bir erkek çalışana aitti. Bunun üzerine Rowe mahkemeye doğru yola çıktı.

SKANDAL RESMİ OLDU

Aylardır süren dava nihayet sonuçlandı. Davada jüri Google’ı hatalı buldu ve Rowe’a 1,1 milyon dolar tazminat ödemeye karar verdi. Rowe’un hukuk firmasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘Jüri kararı yalnızca Rowe’un Google’ın kötü muamelesine ilişkin iddialarını doğrulamakla kalmadı, aynı zamanda işyerinde ayrımcılığa ve misillemelere müsamaha gösterilmeyeceği mesajını da verdi.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu