Teknoloji

New Yorklular akın akın panik odaları inşa ediyor; peki bunun sebebi ne?

New York’ta yaşayanlar, son zamanlarda ilginç bir paranoya furyasına kapılmış durumda. Amerika’nın en uzun soluklu üst düzey “panik odası” üreticilerinden biri, “Hiç bu kadar meşgul olmamıştım” açıklamasını yaparak durumu özetliyor. Bazılarında elektrikli kapı kolları, balistik kapılar ve yüz tanıma kilitleri bulunan, oldukça güçlendirilmiş “panik odaları” Manhattan’ın seçkinleri arasında çok popüler hale gelmiş gibi görünüyor.

50.000 dolardan başlayan fiyatlarıyla, kurşun geçirmez gece görüş teçhizatı, tıbbi kitler ve yiyecek malzemeleriyle tamamlanan bu özel yapım panik odaları, herhangi bir binaya görünmez şekilde uyum sağlayacak şekilde inşa edilebiliyor. Ancak tonlarca ağırlıktaki patlamaya dayanıklı kapılar gibi malzemelerin nakliyesi ekstra maliyet getirdiğinden, lüks daireler için bu fiyatlar kolayca 1 milyon dolara veya daha fazlasına kadar çıkabiliyor.

Bu gizli odaların yapımcıları, işlerindeki ani artışın, George Floyd’un 2020’de ölümünün ardından New York City’de aylarca süren huzursuzluklara yol açan polis şiddeti karşıtı protestolar sırasında meydana geldiğine inanıyor.

FBI verileri ABD’de şiddetli suçların sayısında 1993 yılından beri kayda değer bir düşüş gösteriyor olsa da, yapılan anketlere göre halk, suçların arttığı izlenimine sahip. Polis şiddeti gibi durumlar da bu algıyı desteklemeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu