Haber

Koç Üniversitesi Hastanesi ile BioNTech arasında iş birliği protokolü imzalandı

Koç Üniversitesi Hastanesi ile BioNTech arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında hastanenin Klinik Araştırmalar Birimi’nde onkoloji gibi çeşitli alanlarda araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütülecek.

Hastanenin sempozyum salonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Dilege, bugün heyecan duydukları bir işbirliğinin ilk adımını atmak için burada olduklarını söyledi.

prof. Dilege, Kovid-19 salgınında milyonlarca insanın yaşamasına olanak sağlayan mRNA bazlı aşının bulunması, geliştirilmesi ve uygulanması için mücadele eden BioNTech firmasının iş birliği ile hastanelerinin onkolojik çalışmalarının sona ereceğini açıkladı. dünyayı kasıp kavuran.

Kanserin Türkiye’de ve dünyada en büyük sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken Dilege, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki 30 yılda 25 trilyon dolarlık bir maliyete neden olabilir. Dolayısıyla bu 25 trilyon dolarlık tedavi harcaması, iş gücü kaybı ve bu alanda yapılacak yatırımlar birçok ilk 5 kanser türündendir. Bir göğüs onkolojisi cerrahı olarak , Akciğer kanseri, meme kanseri, kolorektal kanser üzerine çalışıyorum.” Kanser, karaciğer kanseri ve lösemi gibi ilk 5’e girebilecek konularda adımlar atılması gerektiğine inanıyorum. Üniversitemiz Türkiye’nin ilk 3 vakıf üniversitesi araştırma birimi seçilmiş bir üniversitedir. Bu yapı içerisinde çok iyi çalışan bir klinik araştırma biriminin varlığı, bu iki gücün birleşmesi, ülkemize ve insanlığa çok değerli katkılar sağlayacaktır.”

Dilege, görüşmenin ardından her iki tarafın ileriye dönük proje ve hedeflerini detaylı olarak konuşacaklarının bilgisini verdi.

“BioNTech, onkolojik hastalıklar alanında 24 klinik araştırma yürütüyor”

BioNTech Türkiye Genel Müdürü Anıl Özkan da 2021 yılından bu yana iletişim halinde oldukları Koç Üniversitesi Hastanesi ile ilk iş birliğini hayata geçireceklerini belirtti.

Firmanın çalışma modelinden bahseden Özkan, yeni nesil immünoterapiler geliştirerek bilimi ömrü uzatmak için kullanmayı hedeflediklerini belirtti.

BioNTech’in dünya genelinde 4 bin 500’den fazla çalışanı ile 25 yeni ilaç adayı üzerinde çalıştığını belirten Özkan, Kovid-19 aşısını her zaman yeni varyantlar için geliştirdiklerini ve bu aşı üzerinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Kısa vadede ana odaklarının onkoloji ve enfeksiyon hastalıkları olduğunu belirten Özkan, onkolojik hastalıklarda 24, enfeksiyon hastalıklarında 8 klinik çalışmalarının olduğunu kaydetti.

Anıl Özkan, BioNTech Türkiye olarak amaçlarının olabildiğince çok klinik çalışma ve çalışmayı ülkeye getirmek ve tanıtmak olduğunu belirterek, “Bu konudaki en büyük şansımız Özlem ve Uğur’un BioNTech’in başındaki eğitmenler olması. Hızlı bir şekilde Türkiye’nin de öncelikleri olduğu için şanslıyız, ilerlemeyi düşünüyoruz.” dedi.

Koç Sağlık CEO’su Dr. Erhan Bulutcu’nun da selamlama konuşması yaptığı törende, hastanenin Klinik Araştırma Birim Yöneticisi Prof. Dr. İhsan Solaroğlu üniversite, tıp fakültesi ve klinik araştırma birimi hakkında birer sunum yaptı.

“Kanser öncelikli alanlardan biri olacak”

Konuşmaların ardından Özkan ve Solaroğlu, gazetecilerin işbirliğine ilişkin sorularını yanıtladı.

Bu iş birliği kapsamında hangi hastalıkların çalışılacağı ve herkesin beklediği kanser aşısını kapsayıp kapsamayacağının sorulması üzerine Solaroğlu, bugün BioNTech grubu ile kendi araştırmacı ve yöneticilerinin bir toplantıya geleceğini ve yapacaklarını bildirdi. hangi klinik deneylerin başlayacağına dair ilk toplantıları yapmak. prof. Solaroğlu, kanserin öncelikli alanlardan biri olacağını düşündüğünü belirtti.

BioNTech Türkiye Genel Müdürü Özkan, en gerçek çalışmaları bulmak, bilimsel olarak neler yapabileceklerini görmek ve en verimli çalışmaları Türkiye’ye getirmek için birbirleriyle konuşacaklarını söyledi.

Koç Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde Kovid ile ilgili çalışma yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Özkan, “Şu anda böyle bir ihtiyaç görmediğimiz için böyle bir çalışmaya ihtiyaç yok. Çünkü şu anda yeni bir sevgilimiz var. hatırlatıcı dozlarla ilgili piyasada aşı var.Bizim derdimiz türkiye’ye getirmek.özel pazara getirip özel pazara getirmek.bunun için süreci başlattık.geldiği zaman özelde o aşıyı isteyenler pazar ona erişebilecek.” cevap verdi.

Hangi klinik çalışmaların öne çıktığına ilişkin Anıl Özkan, “Şu anda Türkiye’de bir klinik çalışmamız var. Bu akciğer üzerine. Onun dışında bundan sonraki gelecek baş-boyun.” bilgilerini verdi.

Almanya’da Kovid-19 aşısıyla ilgili açılan davaya ilişkin açıklama

BioNTech Türkiye Medikal Müdürü Dr. Ruşen Oran, Almanya’da bir sağlık çalışanının Kovid-19 aşısının yan etkileri olduğu iddiasıyla şirket aleyhine açtığı davanın süreciyle ilgili BioNTech’in küresel değerlendirmesini paylaşarak basının sorularını yanıtladı.

Aşı üreticisi olarak tüm sorumluluğu ciddiye aldıklarını ve sorumluluk iddia edilen her vakanın detaylı bir şekilde incelendiğini söyleyen Oran, özel uzmanlardan oluşan Tıbbi Güvenlik ve Farmakovijilans Daire Başkanlığı olduğunu söyledi.

Aşının potansiyel olarak önemli ve ölümcül hastalık sayısını azalttığına dair dünya çapında kanıtlanmış bilgilere sahip olduklarını belirten Oran, olası yan etki sayısının çok az olmasının aşının pozitif güvenlik profilini bir kez daha vurguladığını kaydetti.

Bir gazetecinin şu ana kadar ne gibi yan etkiler gördüklerini sorması üzerine Oran, şu yanıtı verdi:

“Şu ana kadar fiyatlanan vakalarda ya bilgilendirmede fiyatlanan bilinen yan etkilerden bahsedebiliriz -bunlardan en önemlisi baş ağrısı ve ateş gibi süreksiz aşı reaksiyonları diyebilirim- ya da yan etkiler yetkili makamların mevcut bilgilere dayanarak yaptığı değerlendirme sonucunda aşı ile temas edilemeyen sağlık sorunlarını da içerdiğini belirten “Bu, Hamburg Bölge Mahkemesinde görülmesi planlanan dava için de geçerli. Verilen tüm bilgilere dayanarak, konu ile ilgili olarak açıklanan rahatsızlığın dikkatle değerlendirildiğini ve davanın şirket aleyhine haksız olarak değerlendirildiğini belirtmek isterim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu