Haber

Fransa’da 3 seçim bölgesinde parlamentonun yeniden seçilmesi

Fransa’da 3 seçim bölgesinde parlamentonun yeniden seçilmesi kapsamında sol ve çevreci partilerden oluşan Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği’nin (Nupes) 2 adayı ve iktidar cephesinin 1 adayı milletvekili seçildi.

Fransa’da Haziran 2022’de Pas-de-Calais’in 8., Marne’nin 2. ve Charente’nin 1. seçim bölgelerinde yapılan milletvekili seçimlerinin sonuçlarının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından bu bölgelerde yeniden milletvekili seçimleri yapıldı.

Fransız basınının resmi olmayan sonuçlara dayandırdığı habere göre, ikinci varyantta yapılan seçimlerde Nupes’in iki adayı Rene Pilato ve Bertrand Petit ile iktidar cephesinin adayı Laure Miller milletvekili seçildi.

Pilato, Charente’nin 1. seçim bölgesinde oyların yüzde 50,99’unu alırken, Petit, Pas-de-Calais’nin 8. seçim bölgesinde oyların yüzde 66,49’unu aldı.

Miller, aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) rakibi Anne-Sophie Frigout’u yenerek Marne’nin ikinci seçim bölgesinde oyların yüzde 51,8’ini aldı. Böylece RN partisinin 1 milletvekilinin meclisteki sandalye sayısı azaldı.

3 seçim bölgesinde sandık başına giden seçmen oranı yüzde 30’un altında kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu