Haber

Çinli arama kurtarma ekiplerinin Türkiye’deki deprem çalışmaları

ÇEKİM TARİHİ: Arşiv görüntüleri/5 Şubat 2024

1. Hatay’ın depremden etkilenen bölgelerine ait çeşitli görüntüler (Şubat 2023)

2. Hatay deprem bölgesinde çalışan Çinli arama kurtarma gruplarından çeşitli görüntüler (Şubat 2023)

3. Ankara’da Çin arama kurtarma ekibine Üstün Kurban Madalyası veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (25 Nisan 2023)

4. Çinli arama kurtarma grubunun İstanbul Kapalıçarşı’da yürürken deprem bölgesindeki yardımlarından dolayı halk tarafından alkışlanması (Şubat 2023)

6. Tuncay Taymaz’ın çeşitli görüntüleri

Bir yıl önce 53 binden fazla kişinin ölümüne yol açan iki depremle sarsılan Türkiye, yakın tarihinin en büyük felaketini yaşadı.

Facianın yıl dönümü nedeniyle törenler düzenlenirken, bölgedeki pek çok kişi yardımlarına koşan Çin arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarını dün gibi hatırlıyor.

Çin Arama Kurtarma Ekibi’nin 82 üyesi, Blue Sky Kurtarma Ekibi gönüllüleri ve diğer sivil yardım gruplarından oluşan Çinli gruplar, enkaz altında hayat kurtarmak için zamana karşı yarıştı.

Gösterdikleri üstün gayretle Türk halkının ve hükümetinin saygı ve minnetini kazanan bu takımlara üstün fedakarlık madalyası verildi.

“Onların özverili çalışmalarını hep birlikte izledik.”

Yaklaşık 3 ay boyunca deprem bölgesinde araştırma ve inceleme yapan Taymaz, Çinli ekiplerin çalışmalarını gözlemleme fırsatı buldu.

“Deprem sismolojisi, deprem hasarlarının azaltılması, depreme dayanıklı şehirlerin yapısal dönüşümü, bilimsel anlayış, arama kurtarma, fiziki altyapı, sahada ekipman kullanımı, teknoloji kullanımı gibi deprem konusunda Çin’den öğreneceğimiz çok şey var.” “

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri İstanbul ve Hatay’dan haber veriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu