Sağlık

Apandisit neden olur? Apandisit belirtileri nelerdir? Apandisit patladı…

Apandisit karın boşluğunda yer alan ve bağırsak sistemine bağlı bir organdır. Yaygın olarak iltihaplanmasıyla bilinen apandisit, acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Müdahale edilmediği ve fark edilmediği takdirde sağlığı tehdit eden önemli sorunlar oluşturabilen apandisit hastalığının neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemekle birlikte iltihaplanma olduğu düşünülmektedir.

APANDİSİT NEDİR? APANDİSİT YERİ NEREDE?

Apandisit, genellikle apendiksin iltihaplanmasıyla ilişkili olan çekumun bir uzantısıdır. Ek olarak da bilinen apendiks, kalın bağırsağın başlangıcında bulunur. Boyutları ortada 5 ila 10 cm arasında değişir ve yaklaşık yarım santimetre genişliğindedir. Lümen adı verilen bir uzantı içerir. Apandisit iltihabı genellikle lümenin tıkanmasıyla ortaya çıkar.

Bağırsak ile temasın kapanması sonucu apandis genişler ve dolaşım bozukluğu nedeniyle patlama riski oluşabilir. Apandis ya da apendiks vücudun sağ alt tarafında yer alırken ne işe yaradığı ya da işlevinin ne olduğu tam olarak bilinmiyor.

APANDİSİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Apandisit, ilk başta belli olmayan hafif bir ağrı ile kendini gösterebilir. Ancak zamanla kötüleşen ağrı, apandisitin en yaygın belirtisidir. Bu ağrı genellikle göbek çevresinde başlar ve zamanla sağ alt karına doğru ilerler.

Diğer semptomlar iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, şişkinlik, ateş, kabızlık veya ishal gibi sindirim problemlerini içerebilir.

APANDİSİT PATLAMASI NEDİR?

Bir apandisit patlaması, iltihaplı apandisin delinmesi veya yırtılması anlamına gelir. Bu, apandisit tedavi edilmediğinde veya geciktiğinde ortaya çıkabilir.

Yırtılma, apendiksin içerdiği iltihaplı sıvının karın boşluğuna yayılmasına ve enfeksiyon riskini artırmasına neden olabilir. Apandisit patlaması acil cerrahi müdahale gerektiren ve hastalığın tedavisini geciktirebilecek önemli bir komplikasyondur.

Apandisit, hızlı ve doğru bir şekilde teşhis edilmesi gereken bir durumdur. Teşhis genellikle fizik muayene, kan testleri ve görüntüleme formülleri ile yapılır. Tanı konulduktan sonra apandisit genellikle cerrahi olarak çıkarılır. Apandisit komplikasyonlarını önlemek için erken tanı ve tedavi hayati önem taşır.

Apandisit aniden başlayan ve acil müdahale gerektiren bir sağlık sorunudur. Karın ağrınız, iştah kaybınız ve diğer semptomlarınız varsa, hemen bir sağlık kuruluşuna görünmeniz önemlidir. Apandisit tanı ve tedavisi uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.

APANDİSİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Apendektomi, apandisitin cerrahi olarak çıkarılmasına verilen addır ve apandisit sorunlarının tedavisinde tercih edilen ilk formüldür. Bu işlem apandisit kapalı ameliyat (laparoskopi) veya açık ameliyat olarak yapılabilir. Hangi işlemin kullanılacağı hastanın sağlık durumu dikkate alınarak doktor tarafından belirlenir.

Apendektomi sırasında iltihaplı apandis çıkarılır ve karın temizlenir ve bölge kapatılır. Aynı zamanda cerrahi tüp adı verilen bir dren yerleştirilir ve vücut boşluğunda biriken sıvı dışarı atılır. Apandisit ameliyatı geçiren hastalar genellikle 4-5 gün içerisinde normal hayatlarına dönebilmektedir ancak tam iyileşme süreci genellikle 3-4 haftayı bulmaktadır.

Nadir durumlarda, apendiksi veya periapendiküler apsesi olan hastalar ilaçla tedavi edilebilir. Bu tedavi prosedürü, geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanımıyla hastanın durumunun izlenmesini içerir. Hastanın durumu düzelirse ilaç tedavisine devam edilebilir. Ancak hastada karın ağrısı, ateş veya anormal kan testleri gibi belirtiler varsa acil ameliyat gerekebilir. Apandisit tanısı ve tedavisinin yapılmadığı durumlarda apandisit patlaması riski kaçınılmaz hale gelebilir.

haber-antakya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu