Yaşam

58 Âşık, 58 Kitap İle Anlatıldı

Sivas Belediyesi tarafından kentin kültür hazinesine katkı sağlamak maksadıyla “58 Âşık 58 Kitap” ismi altında yeni bir kitap seti hazırlandı. Hayata geçirilen proje için düzenlenen tanıtım toplantısında, Belediye Lideri Hilmi Alım ile âşıklar ve onları anlatan kitapların muharrirleri bir ortaya geldi.

Yetiştirdiği binlerce âşık, ozan ve şair ile Türk halk kültürüne büyük katkılar sunan Sivas’ta, bu geleneğin temsilcisi olan âşıkların hayatları ve yapıtlarını bahis alan 58 yeni kitap yayınlandı. Sivas Belediyesi öncülüğünde gerçekleşen proje; gerek vefat etmiş, gerekse hala yaşayan âşıkların yapıtlarının gelecek kuşaklara aktarılması ismine büyük değer taşıyor.

Programda muharrirler ismine kelam alan halkbilimci ve müellif Dr. Doğan Kaya, “Kültür ve sanata verdiği katkılardan ötürü Belediye Lideri Hilmi Alım ve takımına teşekkür etmek istiyorum. Biz liderimizin, liderimiz da bizim her vakit yanımızda… Bugün tanıtımını yaptığımız ve envantere girecek olan bu çalışmalar Türkiye’de bir birinci olma özelliğini taşıyor diyebiliriz. ‘Âşıklar Yatağı’ olan Sivas’ta bugünkü tespitlerimize nazaran 1.100’ün üzerinde âşık ve şair bulunuyor. Biz bunun 816’sını 2009 yılında Sivas Valiliği yayınları ortasında 5 bin sayfa 3 cilt olarak yayınladık lakin o kitapta yer alamayan pek çok şairimiz, âşığımız vardı. Sivas 1.285 köyü ile Türkiye’nin en fazla köyüne sahip olan ili. Bu manada yalnızca Sivas merkezi değil, ilçeleriyle, köyleriyle kültür ve sanat manasında Sivas’ı kucaklayan bir liderimiz var. Kendisine hakikaten teşekkür etmek istiyorum. Rastgele bir yere kaldırım yapsanız 2036 yılında kaldırılabilir. Lakin şu çıkarılan eserler 2070 yılında da gösterilebilecek. Kitaplarımız yaşayan tarihlerimizdir. Kuşaktan nesile aktarabilecek bir emanettir. Bu emanetlere sahip çıkmak gelecek kuşaklara bırakılabilecek en büyük ikramdır. Bu yapıtları ortaya çıkartırken iki kıymetli noktada durmak istiyorum. Birincisi Türk kültürüne hizmet… İkincisi farkında mısınız bilmiyorum fakat suyu bulandırdık. Ben Erzurumluyum, ben Karslıyım, ben Kahramanmaraşlıyım. Oralarda Belediye Liderlerimizin karşısına çıkacağız ve diyeceğiz ki, Liderim görüyor musun Sivas Belediye Liderimiz 58 Aşığa 58 eser bastırmış. Yani tüm Türkiye ye örnek olacak bir projeye daima birlikte imza attık. Böylelikle kazanan tekrar Türk kültürü olacak. 2021 yılında yaşayan 15 aşığımız, 2022 yılında hayatta olmayan 22 aşığımızın yapıtları derlendi. Sivas kültürüne büyük katkı sağlandı. Ben tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyor hürmetler sunuyorum.” dedi.

Belediye Lider Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı ise “Gururluyum, memnunum, huzurluyum… Sultanşehir Sivas’ımızın kültürüne bir nebze de olsa katkıda bulunabilmek beni çok memnun etti. Uzun bir seyahatti, sabır istiyordu. Liderimiz Hilmi Bilgin’e çok teşekkür ediyorum. Böylesi eserler dizisini Sivas’a ikram etti. Bu süreçte sizleri de meraklandırdık. Sordunuz, bazen karşılık veremedik lakin bu vakte yetiştirebildik. Ben çok mutluyum. Yola çıktığımız tüm arkadaşlarımıza, yayın heyetimize ve siz kıymetli yazarlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Ahirete intikal etmiş bütün âşıklarımızın ruhları şâd yerleri cennet olsun.” formunda konuştu.

Programda konuşan Belediye Lideri Hilmi Alım, “Türk kültürünün ve Sivas’ın pahaları olan âşıklarımız ismine yaptırmış olduğumuz ‘58 Âşık 58 Kitap’ projemizin memnunluğunu yaşıyoruz. Sivas bir vefa kentidir. Bu noktada âşıklarımıza vefa göstermek için böylesi kıymetli bir projeyi hayata geçirmek bize nasip oldu. 58 âşığımız ismine 58 muharririmizin kaleme aldığı kitapları hemşehrilerimizle buluşturuyoruz. Vazifeye geldiğimiz andan itibaren bu kentin her bir kıymetine sahip çıkmak, onu layıkıyla anabilmek, Rahmet-i Rahman’a kavuşanları gelecek jenerasyonlara aktarabilmek ismine birçok projeye imza atıyoruz.” biçiminde konuştu.

“2023 YILINI ‘ÂŞIK VEYSEL KÜLTÜR VE SANAT SEZONU’ İLAN ETTİK”

Konuşmasının devamında Alım; “İnşallah 2023 yılını ‘Âşık Veysel Kültür ve Sanat Sezonu’ olarak ilan ettik. Bugün itibariyle dönemimizi başlatmış oluyoruz. 2023 yılı UNESCO tarafından Âşık Veysel yılı ilan edildi. Âşık Veysel bizim bir değerimizdir. 2023 yılı Âşık Veysel Kültür ve Sanat Dönemi dolu dolu geçecek. Hedefimiz kentimizin tüm renklerini Sivas’ın pahalarını gerektiği üzere anabilmek, onları yanlışsız bilgilerle gelecek jenerasyonlara aktarabilmek. Bu manada yapılabilecek her projenin yanında ve gerisindeyiz. Kâfi ki biz somut olmayan kıymetlerimize hakikat bilgilerle, yanlışsız tabirlerle sahip çıkalım ve yeni kuşaklara aktaralım. Belediyeciliği yalnızca altyapı yapan, bina yapan değil kentin her noktasında kentin kılcal damarı üzere her yerde olması gereken bir kurum olarak görüyoruz. Bu noktada üzerimize düşeni yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki devirde farklı proje ve çalışmalarla bir ve bir arada olacağız. 58 âşığımızın hayatı ve kelamlarının kaleme alındığı 58 yapıtı Türk kültürüne armağan ediyoruz. Kentimize ve ülkemiz kültürüne güzel olmasını diliyorum.” sözlerini kullandı.

Ozanların şiirleriyle süslediği programda Alım, muharrirler ve âşıklar ile yayın konseyine teşekkür evrakı takdim etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu