Haber

100’üncü yıl anısına şehitlik ziyaretini anlatan bir belgesel çektiler.

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesindeki Gelibolu 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri ve öğretmenleri, Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde “Çocukların Gözüyle Çanakkale Projesi” kapsamında kısa belgesel film çekti.

Okul yönetimi tarafından her yıl düzenlenen şehadet töreni, Cumhuriyetin 100’üncü yılı münasebetiyle Ekim ayının son haftasında 100 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

57. Alay Şehitliği, Şehitler Anıtı, Conkbayırı, müze ve burçları gezen öğrenciler, gezi sırasında çektikleri görüntülerle “Çocuk Gözüyle Çanakkale” adlı belgeseli hazırladılar.

Okul Müdür Yardımcısı Şehir Biçen, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin özellikle Çanakkale ve Tarihi Gelibolu Yarımadası’nı yakından göremeyen diğer öğrencilere ulaşma açısından değerli olduğunu söyledi.

Çocukların gözünden yapılacak bir anlatımın buraları göremeyen diğer çocukların da dikkatini çekebileceği düşüncesiyle yola çıktıklarını belirten Biçen, “Proje öğrencilerin Çanakkale Savaşları’nın önemini görmesini sağladı.” söz konusu.

Öğretmenlerden Fatma Gülşah Karadayı, tarihi mekanlarda çocukların çok duygulandığını belirterek, “Öğrencilerimizle gerçekleştirdiğimiz bu projenin amacı, kurtuluş mücadelesine giden yolun Çanakkale’den başladığı konusunda farkındalık yaratmaktır. Öğrencilerimiz Conkbayırı’nda Anafartalar Komutanı Yarbay Mustafa Kemal’in hayatını kurtaran saatin cepheler arasındaki mesafeyi anlatan hikayesini anlattı.” “Birkaç metrelik mesafeyi ve daha birçok kahramanlık hikâyesini heyecanla dinlediler ve anlattılar.” dedi.

Öğrenciler ayrıca, Öğretmen Aysel Cihan Karaman’ın Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla yazdığı Çanakkale Marşı’nı da söyleyerek, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitleri andı.

Projede 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Orhan Keskin ile öğretmenler Ayfer Kopça ve Levent Erten de görev aldı.

haberaglasun.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu