Haber

Yunan polisi ve kız arkadaşı askeri yasak bölgeye girdikleri iddiasıyla yargılanıyor

Savcı, Edirne’de ‘askeri yasak bölgeye girmek’ suçundan yargılanan Yunan polisi Valasoudis Manolis (42) ve sevgilisi Aheni Aohna (29) için 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istedi.

Yunanistan Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü’nde trafik polisi olan Valasoudis Manolis, sevgilisi Aheni Aohna ile alışveriş yapmak için 5 Aralık 2021’de Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Edirne’ye geldi. Kentte alışveriş yapan çift, akşam saatlerinde araçlarıyla İpsala Hudut Kapısı’ndan geçmek için yola çıktı. Çift, askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle Yunanistan sınırına yakın Doyran köyünde Türk güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Manolis ve kız arkadaşı, nöbetçi hakim tarafından yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Valasoudis Manolis, savcılıktaki ifadesinde, “Edirne’ye gelme amacım kız arkadaşımla gezmek ve alışveriş yapmaktı. Hava karanlık olduğu için Yunanistan’a dönecektik. Telefonuma navigasyon yazarak yola çıktık. Bir süre sonra hava zifiri karanlıktı.Toprak yolda yürüyordum.Aynı anda önümde askerler belirdi ve bizi durdurdular. Benden ve kız arkadaşımdan pasaport istediler. Bizi durdurdukları yerde askeri yasak levhası yoktu. Askeri yasak bölgeye girdiğimizi düşünmüyorum’ dedi. Edirne Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde çiftin cep telefonları ve üzerlerindeki dijital materyallerde yapılan incelemede herhangi bir kabahat tespit edilmedi. Yargılama gideri ve teminat bedeli olan 50 bin TL ceza kesilerek yurt dışına çıkış yasağı kaldırılan sevgilisi Aheni Aohna ile 10 Aralık’ta ülkelerine döndü.

Edirne 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Valasoudis Manolis ve Aheni Aohna hakkında ‘askeri yasak bölgelere girmek’ suçundan 2’şer yıldan 5’er yıla kadar hapis cezasıyla dava açıldı. Davanın bugün görülen 6. duruşmasına tutuklu sanıklar katılmadı. Bir önceki duruşmada Yunanistan’dan sanıkların müzakerelerinin gelmesinin ardından savcı esastan mütalaasını açıkladı. Sanıkların askeri yasak bölgeye bilerek girdiklerini belirten savcı, ‘askeri yasak bölgeye girmek’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası almalarını istedi. Sanıkların avukatı Mehmet Efe Tuna, kabahatin hukuki unsurlarının oluşmadığını, hatanın oluşabilmesi için hile veya gizli giriş yapılması gerektiğini belirterek müvekkillerinin beraatini talep etti. Duruşma ertelendi.

haber-hasankeyf.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu