Haber

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararını tanımadı! Kararı İmzalayan Üyelere Suç duyurusu

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay hakkında verdiği ihlal kararına itiraz etti. Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin “yetkisini aştığını” belirterek, karara imza atan üyeler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 14 Mayıs genel seçimlerinde TİP’ten Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın tahliyesine ilişkin kararını tanımadı.

Yargıtay’dan yapılan açıklamada, incelemeyi Anayasa Mahkemesi’nin icra edilebilir ve kesinleşmiş kararını dikkate almadan yaptığı ileri sürüldü.

Daire, kararında ‘Hakkında nihai karar TBMM’ye bildirildiğinde bu konunun Genel Kurul’a sunulması ve derhal milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde karar alınması gerekirdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi süreç içerisinde bu konuda bir karar veremese de, bu konuyu düzenleyen Anayasa’nın 84/2. maddesi uyarınca, Anayasa Mahkemesi’ne Anayasa Mahkemesi’ne başvuru imkânı tanınmamıştır. Mahkemenin ve Anayasa Mahkemesinin bu konuyu inceleme yetkisi yoktur.Söylendi.

Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa’yı ihlal ettiğini ve yetkisini aştığını belirten Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu