Yaşam

Tüm kediler ortadan kaybolsaydı gezegenimize ne olurdu? (Kalp Krizi Riskimiz Hatta Artabilir!)

Evlerimizin ve sokaklarımızın maskotları, ister kedileri işe yaramaz yaratıklar olarak görün, ister tembelliklerine aşık olun; kediler de tabi dünyadaki şeyleri değiştirme potansiyelleriorada.

Bilim adamları, dünyanın en çalışkan hayvanları olmayan kedilerin hepsinin ortadan kaybolduğuna inanıyor. gezegenimiz hızla mahvolacakaynı fikirde olmak.

Kediler olmasaydı daha az yiyeceğimiz olurdu.

Geçmişte, gemilerde bile, haşarat ve fareleri yok etme görevindeki kediler, bu canlıların popülasyonlarını kontrol etmek için kullanılıyordu. hayati önem taşıma. Ahırlarda ve tahıl depolama alanlarında fare ve sıçanları öldüren kedilerin tahıl seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Kedi yoksa ve kemirgen ve kuş popülasyonu artarsa ​​(kedilerin olmadığı bir senaryoda durum böyle olur) tohumlar ve fındık;Kedilerin avladığı hayvanlar tarafından o kadar çok tüketilir ki çimen, ağaç ve kır çiçekleri büyümeyi durdurur.

Diğer hayvanların popülasyonu önemsiz bir şekilde artar.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada ortalama bir ev kedisinin 6 ay içerisinde 11’den fazla ölü hayvanı (fare, kuş, kurbağa, tavşan, böcek vb.) eve getirdiği görülmüştür. Bu, Birleşik Krallık’ta 9 milyon kedinin yılda 200 milyona yakın hayvanı öldürdüğü anlamına geliyordu. Üstelik bu sayı sadece avlarını evlerine getirenlerkapsar.

Ayrıca Yeni Zelanda’da bir adada yapılan başka bir çalışmada, küçük bir adadaki kediler tamamen yok olmuş ve bölgedeki fare popülasyonu hızla artıyordu. dört katına çıktı.

Kedilerin neslinin tükenmesinden sonra kemirgenlerdeki artış, bir dizi başka ekolojik etkiyi tetikler.

Az önce bahsettiğimiz Yeni Zelanda’da yapılan araştırmada fare sayısı arttıkça deniz kuşu popülasyonunun azaldığı gözlemlendi. Yani dünyadaki tüm kediler ortadan kaybolsaydı deniz kuşları kuşağınesli tükenecek ve kedi olmayan yırtıcıların popülasyonu artacaktır.

Salgınlar meydana gelir.

Kedilerin olmadığı bir senaryoda, artan kuş ve fare popülasyonu salgınlara neden olur. Hatırlarsanız veba bu şekilde çıktı. “Artık uyuşturucumuz var”Diyebilirsiniz ama şu anda hantavirüs gibi hastalıkları tedavi etmek için geliştirilmiş ilaçlarımız yok.

Üzerimizdeki duygusal etkilerini unutmamalıyız.

Şimdiye kadar yapılan birçok araştırma; kediyle temasın psikoloji ve sağlık üzerindeki olumlu etkisini kanıtladı. Aslında önemli bir bilgi verecek olursak; kedi sahiplerinin kalp krizinden ölme olasılığı daha yüksektir %30 oranında azalıyor. Hatta memnuniyet hormonumuzun salgılanmasında önemli etkileri var!

Öyleyse, dünyadaki tüm kediler ortadan kaybolsaydı, Dünya’nın ne kadar sıkıcı olacağını hayal edebiliyor musunuz? şeffaf, komik ve sevimli kedi resimleriOnlarsız bir hayat düşünemeyeceğimizin kanıtı…

Kaynaklar: Catster, Live Science, Life Noggin

kozluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu