Haber

Trabzon’da 87’nci Alay anısına denize çelenk bırakıldı

Trabzon’da, İstanbul’un işgalini durdurmak hedefiyle 16 Kasım 1912’de harekete geçen 87’nci Alay şehitleri anısına denize çelenk bırakıldı.

Anma aktiflikleri kapsamında, bando kadrosu eşliğinde Kale Park önünden başlayarak Trabzon Limanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüş sonunda, 87’nci Alay şehitleri anısına, denize çelenk bırakıldı.

Ortahisar Belediye Lideri Ahmet Metin Genç, yaptığı açıklamada, “Bu toprakları bize bağımsız vatan toprağı olarak bırakan dedelerimizin mücadelesini anmak ve onları anlamak bizler için hem günümüzün sorumluluğu hem de geleceğimize, gelecek nesillere devredeceğimiz bir sorumluluk.” dedi.

İstanbul’un işgali sırasında 16 Kasım 1912’de Trabzon’dan 511 kahramanın “Gülcemal” vapuruyla yola çıktığını hatırlatan Genç, “Cennet mekan olsunlar inşallah. Göğüslerini siper ederek taarruzu geciktiriyorlar. İstanbul bir anlamda işgalden kurtarılmış oluyor. Çok büyük bir mücadele. Kalepark’ta toplanmış ve oradan yürüyerek bir düğüne gidercesine vatanı korumak için bu türlü güle oynaya gitmişler lakin göğüslerini siper ederek bu toprakları bize bağımsız bir vatan yurdu olarak bırakmışlar. ” sözlerini kullandı.

Etkinliğe, Trabzon Büyükşehir Belediye Lider Vekili Atilla Ataman, Garnizon Kumandanı Albay Fazilet Canpolat, Tugay Kumandan Vekili Murat Yetim, MHP Vilayet Lideri Bekir Sıtkı Tarım, AK Parti Ortahisar İlçe Lideri Selahattin Çebi, Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, Trabzon Şehit Aileleri Derneği Lideri Gurur İşler, Karadeniz Müellifler Birliği Trabzon Şube Lideri Sebahattin Saruhan, Piri Reis Denizcilik Vakfı Lideri Vehbi Koç, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu