Yaşam

Tarihi yapıya zarar veriyor: Birinci derece arkeolojik ve doğal sit alanına çay ocağı açıldı

Doğu Karadeniz’de bulunan 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi Yerleşkesi’ndeki hafriyat çalışmaları devam ederken bölgede taş ocağı açıldı. Dinamit patlatarak gereç çıkarmanın tarihi yok edeceğini söyleyen çevrecilerin reaksiyonlarına karşın çalışmalar durdurulmadı.

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk‘ün haberine nazaran, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde hususa reaksiyon gösterdi. CHP’li Adıgüzel, “Daha önce bu antik kentin dünyada eşi benzeri yok demiştim ya, yine dünyada eşi benzeri olmayan bir yöntemle dibinin taş ocağıyla oyulduğunu görüyoruz. Bununla ilgili önerge verdim, beni bilirkişi raporlarına ve mahkemeye havale ettiniz. Mahkeme zaten buranın durdurulması kararını verdi” dedi.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a da seslenen Adıgüzel, “Eğer siz bu ülkenin kültür bakanıysanız 2 bin 300 yıllık kültür değerinin altında dinamit patlatılmasını nasıl yorumlayacaksınız? Burası Karadeniz’in Göbeklitepe’si, burada ilk insanlardan kalıntılar var” tabirlerini kullandı.

‘KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL’

Sanat tarihçisi ve arkeolog Dr. Mehmet Kürkçü, “Bu yapılanları ne vicdan ne yürek kabul ediyor. Sit alanı ve ören yerlerinin yakınında bırakın dinamiti kepçeyle çalışma yapmak bile ne kadar doğru onu sorgulamak lazım. Bu yapılanlar kabul edilebilir değil” diye konuştu. Tarihe gerekli pahanın verilmediğini lisana getiren Kürkçü, “Dinamitle maalesef birçok eser zarar görür. Bunlara kimin izin verdiğini bilmiyorum ama neye dayanarak izin verildiği sorgulanmalı. Kültürel değerlere pek sahip çıkılmıyor” dedi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu