Haber

Orman yangınlarına müdahale için üretilen ‘taşınabilir havuz’ depremzedelere hizmet verecek

?? Türkiye’deki orman yangınlarında görev alan pilot Deniz Vargün ve kaptan pilot Emre Can Taşçı tarafından tasarlanan ve su kaynağı olmayan yangın bölgeleri için yerli imkanlarla üretilen “Helixpool” adlı portatif akıllı entegre havuzlar, yangından etkilenen illere gönderildi. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler.

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ta 10 ili etkileyen depremlerin ardından bölgede yardım faaliyetleri sürüyor.

Deniz Vargün yaptığı yazılı açıklamada, kaptan pilot Emre Can Taşçı ve yazılım ekibinin, üzerindeki GPS sistemi ile özel bir yazılımla pilota havuzdaki konum ve su seviyesi hakkında bilgi veren “Helixpool”u tasarladığını belirtti. BT.

32 ülkenin orman ve yangın söndürme birimleriyle istişare içinde tasarlayıp geliştirdikleri portatif akıllı entegre havuzları deprem bölgesine göndermeye hazırlandıklarını anlatan Vargün, şunları kaydetti:

“Yangınlarda su kaynaklarının kısıtlı olduğu bölgelerde helikopterlerin kullanılması amacı ile tasarlanan Helixpoll, 60 ve 80 ton kapasiteli. Deprem bölgesinde Suram çalışmalarına başlandı. Konteynerler ve yaşam alanlarının su ihtiyacının çözümü için kısa sürede bölgelerde etkin kullanım, İstanbul üretim merkezinde kullanım ve orman yangınları için Bölge Müdürlüğü’nün helikopter pistinde bulunan 65 ton kapasiteli Helixpoll portatif havuzu afet bölgesine doğru yola çıkmaya hazırlanıyor. Hızlı kurulumu ve kolay kullanımı sayesinde yaşam alanlarındaki temiz su ihtiyacının karşılanmasında hızlı çözüm bulunacaktır.Yüksek tonaj kapasiteli bu depolar kısa vadede yüzlerce ailenin ihtiyacı olan suyu sağlayacaktır.” Bölgelere her biri 5 ton kapasiteli 15 araç gönderildi.”

Vargün, söz konusu havuzların ihtiyaç alanlarına yerleştirilmesi için AFAD ve Türk Kızılayı ile uyum içinde planlamalar yapıldığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu