Haber

Marmara Denizi’nde yeni tsunami gözlem ve erken uyarı istasyonları kuruluyor

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, İstanbul İl Afet Riskini Azaltma Planı kapsamında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Müdürlüğü’nün sağladığı destekle.  Marmara Denizi ve Adalar çevresinde yeni “Çok Disiplinli Tsunami Gözlem ve Erken Uyarı İstasyonları” kuruyor. Kartal Belediyesi Su Sporları Merkezi’nde ilk istasyon faaliyete geçti.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE), Marmara ve Adalar çevresinde kurulacak 20 yeni “Çok Disiplinli Tsunami Gözlem ve Erken Uyarı İstasyonu” için çalışmalara başladı. İstasyonlar, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Müdürlüğü’nün desteğiyle İstanbul Valiliği İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) kapsamında hayata geçiriliyor. Kurulacak gelişmiş tsunami erken uyarı sistemleri ile Marmara Denizi’nde deprem sonrası oluşabilecek tsunamiler multi-disipliner bir yaklaşımla izlenebilecek. Yeni istasyonların ilki, Kartal Belediyesi’nin katkılarıyla Kartal Belediyesi Su Sporları Merkezi’nde faaliyetlerine başladı.

“MAMARA’DAKİ TSUNAMİLERİ DAHA YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ”

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Çok Disiplinli Tsunami Gözlem ve Erken Uyarı İstasyonları ile ilgili olarak, “Türkiye genelindeki 28 tsunami istasyonundan sadece ülkemize değil, Ege, Akdeniz, Karadeniz ve bağlantılı denizlerde 15 farklı ülkeden 21 kuruma erken uyarı bildirimleri gönderiliyor. . Enstitümüz, ‘Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi’ olarak 1 Temmuz 2012’den bu yana başta AFAD olmak üzere abonelerine toplam 45 tsunami uyarı mesajı göndermiştir. İRAP kapsamında kurduğumuz yeni istasyonlarla deniz seviyesi değişiklikleri artacaktır. Başta İstanbul olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde 7/24 daha yakından takip edilecek. Multidisipliner istasyonlarımız deniz seviyesi sensörü, ivmeölçer, meteorolojik sensörler ve GNSS alıcısından oluşmaktadır. Amacımız olası bir Marmara depremi sonrasında oluşabilecek tsunami potansiyelini takip etmek ve bu konuda erken uyarı bildirisi göndererek olası can kayıplarının önüne geçmektir.” söz konusu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu