İş

Kripto para piyasalarında bugün neler oldu?

Investing.com – Haftanın son iş gününde kripto para sanayisindeki son gelişmelerden derlediğimiz haber özetimizle piyasa hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Belçika, MiCA yasası yürürlüğe girene kadar süreksiz bir kripto yasası çıkaracak

Belçika mali düzenleyicileri, mevcut mali maddelerinin ve düzenlemelerinin dijital varlıklarla nasıl bir bağı olduğuna dair çalışmalar yürütüyor. Düzenleyici kurum, kademeli bir plan kapsamında kripto para ünitelerinin, Belçika yahut AB mevzuatı uyarınca yasal olarak bağlayıcı olmasa bile, bir kişi yahut şirket tarafından çıkarılmaları halinde menkul değerler olarak sınıflandırılacağını belirtti.

Diğer yandan bir kişi yahut kuruma bağlı olmayan Bitcoin ve Ethereum üzere kripto para üniteleri, menkul değer olarak değerlendirilmeyecek.

Bunun yanında Avrupa Parlamentosu’nun Kripto Varlık Piyasaları Yönetmeliği’nin (MiCA) 2024 yılının birinci aylarında kabul edilmesi ve yürürlüğe girmesi bekleniyor, lakin Belçikalı düzenleyiciler, kademeli planın o vakte kadar bir rehber olarak kullanılacağını belirtti.

Belçika düzenleyici kurumu, menkul değer olarak sınıflandırılmayan kripto para ünitelerinin bile, bir işletmenin bunları bir ödeme biçimi olarak kullanması durumunda başka maddelere tabi olabileceğinin altını çizdi.

  • EFSANE CUMA BAŞLADI! InvestingPro kısa müddetliğine %50 indirimli! Tekliften çabucak yararlanmak için tıklayın

Civilization, Shiba Inu ekosistemindeki tokenler için yeni bir taking havuzu kurmayı planlıyor

Kripto dalının birinci Toplumsal Yatırım Aracı (CIV) olan Civilization, Shiba Inu ekosistemindeki SHIB, BONE ve LEASH varlıkları için DAO havuzları kurmayı planladığını duyurdu.

Civilization, Stone sahiplerinin grubun Shiba Inu topluluğu için üç likidite havuzu ekleyip eklememesi konusunda oy kullanmasını sağlamak için CivFarm DAO’ya bir teklif sundu.

Dün başlayan oylama 72 saat sürece ve oylama bittikten sonra sonuçlar grup tarafından çabucak açıklanacak.

SHIB-0NE, LEASH-0NE ve BONE-0NE staking havuzları eklendikten sonra, havuzların aktivasyon gününden 60 gün sonra kullanılabilir olacağı bilgisi verildi. Oylamada kabul edilirse SHIB, LEASH ve BONE sahipleri, Stone mükafatları kazanmak için cüzdanlarındaki varlıkları Civilization platformunda stake edebilecek.

Poloniex Borsası, Huobi ile birleşecek mi?

Twitter’da tanınan hesaplardan biri olan Wu Blockchain, Justin Sun’ın 2019’da Circle’dan satın aldığı Poloniex borsasının, konuya yakın kaynaklara göre kısa süre önce satın aldığı Huobi borsasıyla birleşebileceğini iddia etti.

Son verilere göre, Poloniex’in günlük spot süreç hacminin Huobi süreç hacminin yalnızca 10’da 1’ine sahip.

Poloniex ile ilgili son gelişmelerde borsanın dün BSC ağındaki sabit kripto paralarla ilgili yatırma ve çekme süreçlerini askıya alması vardı. Borsa yetkilileri, neden bu türlü bir karar aldıkları konusunda bir açıklama yapmadı.

MakerDAO’nun Alameda ilişkili renBTC’yi teminattan çıkarmak için yapılan oylama sonuçlandı

Dai sabit kripto para ihraççısı MakerDAO, renBTC’yi teminat olarak kullanımdan çıkarmak ve DAO tarafından riskli olarak kabul edilen varlıklara yatırımı azaltmak için bir yönetişim teklifini kabul etti. RenBTC, Alameda Research dayanaklı proje Ren Protocol tarafından geliştirilen Bitcoin dayanaklı bir varlık.

İflas eden FTX borsasının iştiraki Alameda Research, bu yılın başlarında Ren projesini satın aldı ve her üç ayda bir gelişimini finanse etti. Alameda ve FTX borsasının iflası sonrası Ren grubu, Ren 1.0 olarak anılan mevcut tokenize bitcoin teklifinin kapatılacağını ve topluluk tarafından yönetilen yeni bir Ren 2.0 protokolünün başlatılacağını duyurdu.

IOG, Cardano’daki staking süreçlerinin Ethereum’dan daha âlâ olduğunu argüman etti

Cardano ağının geliştirici şirketi Input Output Küresel (IOG), pay ispatını kullanan Cardano ve Ethereum ağlarında staking sisteminin nasıl çalıştığını karşılaştırdı.

Proof-of-Stake (PoS) blok zincirleri Ethereum ve Cardano’da staking’in nasıl çalıştığını karşılaştırdı.

Yapılan ayrıntılı karşılaştırma sonucu IOG grubu, Cardano ağının taking için daha verimli olduğunu öne sürdü. Karşılaştırma da öne çıkarılan özelikler ortasında Cardano ağında stake edilen varlıkların kilitlenmemesi ve varlıkların istenildiği vakit çekilemesi, Ethereum’da stake için minimum ölçünün 32 ETH olmasına karşılık Cardano’da bir alt limit olmaması, stake edilen varlıkların nezaretinin, Ethereum ağı bilakis ADA sahiplerinde olması üzere özellikler ön plana çıkarıldı.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu