Haber

Kahramanmaraşlı resim sanatçısı depremin izlerini sergiledi

Kahramanmaraş merkezli depremin yıkıntılarından sağ kurtulan fotoğrafçı Selcan Kalın, Erzurum’da açtığı sergiyle depremin bıraktığı izleri ve üzüntüyü anlatmaya çalıştı.

6 Şubat 2023 günü saat 04.17’de Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Hatay, Adana, Gaziantep, Malatya, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ ve Osmaniye’de de hissedilirken, çok sayıda bina yıkıldı ve can kaybı yaşandı. Bu deprem herkes gibi fotoğrafçı Selcan Kalın’ı da derinden etkiledi. Depremlerin yaşandığı günlerde Kahramanmaraş’ta ikamet eden Selcan Kalın, “Yüzyılın Felaketi (6 Şubat)” konulu standında bu depremi yaşamış biri olarak entelektüel ve duygusal bir bağ kurarak özgün formda eserler ürettiğini belirtti. , 2023 Depremi)” diyerek, “Bu eserlerimde jüt, pamuk siyahı ve “Renkli iplikler, elyaf tergal, jüt çuval kumaşı ve boyalar vb. nesnelerle yüzeye monte edilmiştir. Çalışmalarımda karışık teknikler kullandım. . Her eserimde depremi ve depremde yaşanan felaketi metaforik ve sembolik olarak ifade etmek istedim” dedi.

Kuşların kanat çırpışlarıyla uyandılar

Selcan Kalın, Kahramanmaraş’taki evlerinde yaşarken meydana gelen depremi kuş sesleriyle yaşamaya başladıklarını belirtti. “Kuşumuzun kanat çırpması ve panik bizi uyandırdı. Daha sonra depremle birlikte evimizin camları açılmaya başladı. Tek katlı bir evde yaşadığımız için minimum hasarla kurtulduk. Daha sonra hayat devam etti ve ben kendi deneyimlerimi, insanların üzüntülerini, acılarını anlatmak istedim. böyle bir stant oluşturdum. günlük hayattan iplik ve kumaşlar kullandım. 20 eser ortaya çıktı. her eserimin ayrı bir hüznü, gözyaşı var. başkalarının acısını anlatmak istedim. deneyimler de var.” dedi.

Selcan Kalın kimdir?

Kahramanmaraş doğumlu Selcan Kalın, 2011 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne kabul edilerek Prof. Dr. Mehmed Kavuk atölyesinden mezun oldu. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Bölümü’nde tezli yüksek lisansını 2015 yılında tamamlayan Kalın, Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin ve Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’dan ders aldı. 2017 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Bölümü’nde sanatta yeterlik derecesini aldı ve Doç. Cihan Kavukçu eserlerini atölyesinde üretti. Kalın’ın; 73 uluslararası, 36 ulusal ve 2 bireysel standı bulunmaktadır. – ERZURUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu