Sağlık

Kabızlık için kimyon otu nasıl kullanılır? Psyllium tohumunun (Psyllium) faydaları!

Modern tıpta bitkisel bazlı testlerin artmasıyla birlikte karnabahar otu da bağırsak sağlığına katkılarıyla öne çıkanlar arasında yer alıyor. Psyllium, Plantaginaceae familyasından Plantago psyllium L. cinsine ait çok yıllık otsu bir bitkidir. Türkiye’de 21 farklı çeşidi bulunan bu bitkinin çiçeklerinden tohumlarına kadar pek çok kısmı besin takviyesi olarak kullanılıyor. İşte karnabahar tohumu ile ilgili tüm merak edilenler!

KANİYERİK BİTKİ NEDİR?

Tohumları yüksek miktarda lif ve müsilaj içeren muz, protein, trisakkarit planteoz, fitosterol ve triterpen gibi bileşenleri içerirken, glikozit ve alkaloid içeriği de vücut üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Karnabahar, çeşitli sağlık sorunlarına karşı çok yönlü bir takviye sağlarken, solunum yolu enfeksiyonlarından astıma, bağırsak sorunlarından sindirim sistemi sorunlarına kadar çok çeşitli rahatsızlıklarda etkilidir. Aynı zamanda kilo kontrolüne, stres yönetimine, karaciğer ve böbrek sağlığına da katkıda bulunur.

KARNAVAL BİTKİ TOHUMLARI NASIL KULLANILIR?

Aynısefa tozu bağırsak sağlığını desteklemek, tokluk hissi yaratmak ve sindirim sistemini düzenlemek amacıyla kullanılır. Toz halinde, kapsül, tablet veya çay şeklinde tüketilebilir. Günde 1-2 çay kaşığı şeklinde direkt kullanımı tavsiye edilir.

KARNAVAL BİTKİSİNİN FAYDALARI

Bağışıklığı Güçlendirir:

Karnabahar, zengin mineral ve vitamin içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar.

Bağırsak Sağlığı Takviyeleri, Kabızlığın Giderilmesi:

Bağırsaklara olumlu etkileri olan karnabahar otu bağırsak duvarını yumuşatır, nemi artırır ve kabızlık sorununa çözüm sağlar.

Detoks Etkisi Yaratır:

Vücudu toksinlerden arındırmada etkili olan karnabahar otu özellikle bağırsak sağlığına destek olarak hastalıklara karşı direnci artırıyor.

Tokluk Hissi Sağlar:

Karnabahar, yüksek besin lifi içeriği sayesinde uzun süreli tokluk hissi sağladığından sağlıklı beslenmenin bir parçası olabilir.

Kolesterol için iyi:

Özellikle kötü kolesterolü düşürmede etkili olan karnabahar otu, yüksek kolesterol sorunu yaşayanlara tavsiye ediliyor. Ancak tüketmeden önce doktora danışmanız önemlidir.

Sindirim Sistemini Destekler:

Bağırsak hareketlerini düzenleyen aynısefa, içerdiği besin lifleri sayesinde sindirim sorunlarına da çözüm olabiliyor.

Kardiyovasküler Sağlığı Korur:

Vücuttaki doymuş yağ miktarını azaltarak kolesterolü dengeleyen aynısefa, kalp ve damar hastalıkları riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kilo Kaybını Destekler:

Sindirim sistemine olan etkileri ve uzun süreli tokluk hissi vermesiyle karnabahar kilo vermek isteyenlere yardımcı olabilir.

Karniyarik Bitkisinin Zararları ve Kullanım Teklifleri:

Yüksek dozlarda kullanılması bazı yan etkilere neden olabilir. Bağırsaklarda kramp, gaz veya kanama gibi reaksiyonlar meydana gelebilir. Kronik hastalıkları nedeniyle ilaç kullananların mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. Alerjik reaksiyon riski göz önünde bulundurularak ilk kullanımdan önce mutlaka uzman görüşü alınmalıdır.

Doğanın sunduğu şifalı bir bitki olan karnabahar otu, bağırsak sağlığından hormonal dengeye kadar pek çok alanda olumlu etkiler sağlayabiliyor. Ancak kullanım tekliflerine dikkat edilmesi ve uzman görüşü alınması önemlidir. Doğadan gelen bu eşsiz bitki, sağlıklı yaşama pahalı bir katkı sunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu