Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası sistemik riskleri ölçmek için finansal stresi simüle ediyor

Finansal sistemin dayanıklılığını değerlendirmek amacıyla İngiltere Merkez Bankası, Andrew Bailey başkanlığında bugün on günlük bir “sistem çapında keşif senaryosu” (SWES) başlattı. Bu simülasyon, banka dışı finansal kuruluşların şiddetli stres koşulları altında nasıl tepki vereceğini incelemek için tasarlanmıştır. Senaryo, 10 yıllık altın getirilerinde yaklaşık 45 baz puanlık inanılmaz bir artışla başladı.

SWES, bu ilk şokun ötesine geçiyor ve son dönemdeki ekonomik çalkantıları hatırlatan faktörleri içeriyor. Küçük Bütçenin neden olduğu likidite krizini ve Kovid-19 salgını sırasında görülen ‘nakit akışı’ aşamasını içeriyor. Simülasyonun bir parçası olarak projeksiyonlar, altın getirilerinde 1,15 puanlık bir artış, yatırım yapılabilir seviyedeki borçlanma maliyetlerinde 1,3 puanlık bir artış ve ABD Hazine tahvili getirilerinde 0,75 puanlık bir artışı içeriyor.

Andrew Bailey, küresel ekonomik piyasalar için önemli riskler oluşturabilecek ‘parçalanma’ konusundaki endişelerini dile getirdi. İngiltere Merkez Bankası, SWES’in bir tahmin değil, varsayımsal stres senaryoları altındaki potansiyel riskleri ve davranışları analiz etmeye yönelik bir araç olduğunu belirtti. Bu çalışmanın tamamlanmasının ardından kurumsal yanıtların Ocak ayında toplanması ve kapsamlı bir bulgular raporunun yıl sonuna kadar yayınlanması bekleniyor. Bu proaktif yaklaşım, finansal kuruluşların ekonominin genelini istikrarsızlaştırmadan olumsuz koşullara dayanabilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu