Ekonomi

Ekonomi için düğmeye basmak: 6 milyon iş, emeklilik, memur maaşı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, demokrasi adına yeni bir zafere imza atarken, ekonominin rotasını “uluslararası itibara sahip mali yönetim, yatırım ve istihdam odaklı üretim” olarak açıkladı. TBMM açılır açılmaz 5 yıllık dönemde 455 milyar liralık yatırım ve 6 milyon istihdam hedefiyle vatandaşın gelirinin artırılması için öncelikli yasal düzenlemeler ve adımlar hayata geçirilecek.

YENİ KABİN İNANÇ VE İSTİKRAR EKİBİ

Yeni kabinenin en geç Pazartesi günü açıklanması beklenirken, ekonomide yeni dönemin ‘güven ve istikrar’ grubu belli olacak. AK Parti ekonomi kadroları Hükümet Programının ekonomik bölümünü hazırlayacak. Programda seçim sonuçları ve toplumun her kesiminden gelen talepler dikkate alınacaktır.

Nüfusu ve fiyat artışları artan şehirlerin birer birer yeniden yapılandırılması sağlanacaktır. Meclis gündemine gelecek ilk yasal düzenleme, kiracıları korumak için hayata geçirilen ve Temmuz ayında süresi dolacak olan yüzde 25 tavan uygulamasının uzatılması olacak.

KİRALAMA ÖNLEMLERİ

Fahiş kira artışlarının önüne geçebilmek için Türk Ceza Kanunu’nda yer alan hapis ve idari para cezalarını içeren düzenlemeler bu yasama döneminde tamamlanacak.

KİŞİ BAŞI 16 BİN DOLAR

Yeni kabinede görev alacak ekonomi grubu 5 yıllık Ekonomik Eylem Planını uygulayacak. Türkiye’yi üst gelir grubuna taşımayı hedefleyen yüzde 5,5’lik büyüme, 1,5 trilyon dolar milli gelir ve 16 bin dolar kişi başı gelir için güçlü adımlar atılacak. Yeni ekonomi yönetimi, “reel sektörü güçlendirme, gençleri destekleme, yatırım, kalkınma ve büyük projeleri hızlandırma, sosyal politikaları yaygınlaştırma ve yeni nesil atılımlar” konularına odaklanacak.

470 BİN MEMUR İÇİN YÖNETMELİK

Ek gösterge yönetmeliği dışında birinci dereceye gelen memur, amir, tekniker, veri hazırlama denetim işletmecileri ve diğer tüm kamu görevlileri için de yasal düzenleme yapılacak. Bu düzenleme ile tüm memurlar 3600 ek göstergeden yararlanabilecek. Düzenlemeden ilk etapta 470 binden fazla memur yararlanacak.

ASGARİ MEMUR MAAŞI 22 BİN TL OLACAK

Yaklaşık 1 milyon küçük esnafın prim gün sayısının da 7200’e düşürülmesi için mevzuat düzenlemesi gerekiyor. Toplam 6 milyon emeklinin emekli maaşlarına sosyal yardım payı eklenmesine ilişkin düzenleme yapılacak. En düşük memur maaşı 22 bin liraya çıkacak. Asgari ücret 500 dolara (10 bin lira) çıkarılacak.

İŞSİZLERE ÖNCELİK VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 milyon istihdam sözleri kapsamında pasif işgücü programlarına erişim güçlendirilecek ve işsizlik sigortası fonlarından yararlanma koşulları kolaylaştırılacak. İstihdamda öncelik 6 aydan fazla işsiz olanlara verilecektir.

Bu yılın sonuna kadar, işsizleri çalıştıran özel sektör patronlarının prim matrahı üst sınırına kadar sosyal güvenlik primi işveren payını devlet karşılayacak. Bu yıl için işsizlik maaşı alırken işe alınan her vatandaş için aylık 3552 lira prim teşviki verilecek.

YATIRIMLAR DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK

Bankacılık dışı finansal unsurlar çeşitlendirilerek bankacılığın finans içindeki payı uluslararası normlara yakın seviyelere getirilecektir. Yatırımcı Risk İzleme Sistemi, yatırımcıların risklerinin bütünsel olarak izlenmesi ve sektör paydaşları ile paylaşılması amacıyla bankacılıkta risk merkezi benzeri bir yapı ile hayata geçirilecektir.

 
KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu