Haber

Çorlu tren katliamı davasının 15. duruşması başladı

Haber: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

Tekirdağ

Tekirdağ Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018’de yaşanan, 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin yaralandığı tren katliamına ilişkin davanın 15. duruşması bugün başladı. Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi. . Duruşma öncesinde Çorlu Elektrik Santrali önünde toplanan aileler, duruşmanın yapılacağı Çorlu Halk Eğitim Merkezi’ne yürüdü.

Yürüyüş sırasında aileler, katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı “Adalet İstiyoruz” yazılı, “Hak, hukuk, adalet; kaza değil cinayet”, “Çorlu hesap verecek” yazılı pankartlar taşıdı. ve “Gün gelecek, gidişat değişecek. Katiller halka hesap verecek.” sloganlar attı. CHP Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Nurten Yontar ile CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Candan Yüceer’in katıldığı yürüyüşün ardından duruşmanın yapılacağı yere ulaşan aileler, katliamda hayatını kaybedenlerin isimlerini okudu. Bir ağızdan “Burada” ve “Adalet istiyoruz” dedi.

“BU YOLDA BİR DÜZENSİZLİK VAR, BUNUN ORTAYA ÇIKMASINI İSTİYORUZ”

Katliamda torunu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mehmet Öz, şöyle konuştu:

“Mümin Karasu’nun son mahkemede söylediği bir şey var; bu demiryolu atık malzemelerle yapılmıştır. Savcılık bunun peşine düşmez. Talebimiz bu demiryolunun yapılma şeklinin ne olduğunu, ne olmadığının ortaya çıkarılması ve gereğinin yapılmasıdır. Taleplerimiz doğrultusunda savcılığa üst makamlara bilgi vereceğiz.” “Red kararı vermemek. Bu süreçte bir usulsüzlük var, bu usulsüzlüğün ortaya çıkmasını istiyoruz.”

“İÇERİDEKİLER ARTIK STAJ YAPMAYI BIRAKMALI”

“GENEL MÜDÜR VE BAKANIN ADALETİN HUKUKUNA ÇIKMASINI İSTİYORUM”

Tren faciasında oğlu Hakan Sel ile torunu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Necmettin Sel de şunları kaydetti:

“Tek kelimeyle cezalandırılmalarını talep ediyorum. En üst düzeydeki genel müdür olan o dönemin bakanının adalet önüne çıkarılmasını talep ediyorum. Mümin Karasu alt kademeyi işaret ederse bu olamaz. Mümin Karasu yapmaz yanındaki genel müdürü ver, alt kademedeki adamı veriyor. alttaki adam genel müdür emir vermeden görevini yapıyor. mümkün mü? lütfen genel müdür ve bakanın getirilmesini istiyorum. adalete teslim edin ve onları yakalarından tutmak istiyorum. Oğlum ve torunumla ne yaptınız? Onun adına bana hesap versinler, ben de rahat uyuyayım. Onların çocukları da öyle olsaydı adalet bunu kabul ederdi. “Öyle miydi?”

Kaynak: ANKA / Yeni

haberermenek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu