Ekonomi

Çin’de PMI Mart ayında yükseldi, daralma yavaşladı

Çin’in imalat sektörü Mart ayında, önceki aylara kıyasla daha düşük bir oranda da olsa, muhtemelen art arda altıncı ay daralma yaşadı.

Resmi satın alma yöneticileri endeksinin (PMI) Şubat ayındaki 49.1 seviyesinden Mart ayında 49.9’a yükselmesi bekleniyor. PMI kritik bir ekonomik gösterge olup 50’nin üzerindeki değerler genişlemeye, 50’nin altındaki değerler ise daralmaya işaret etmektedir.

Süregelen daralmaya rağmen Çin ekonomisinde iyileşme işaretleri görülmektedir. Sanayi kârları yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %10,2’lik kayda değer bir artış göstererek bir önceki yılın tamamındaki %2,3’lük düşüşten toparlandı.

Çin Başbakanı Li Qiang’ın Mart ayı başlarında Ulusal Halk Kongresi’nde açıkladığı üzere Çin hükümeti 2024 yılı için yaklaşık %5’lik iddialı bir ekonomik büyüme hedefi belirlemiştir. Bu hedef, emlak sektöründeki zorluklar ve artan yerel yönetim borçlarının ortasında büyümeyi desteklemeye çalışan politika yapıcıları rahatlattı.

Citi, son dönemdeki olumlu ekonomik veriler ve politika uygulamalarında kaydedilen ilerleme karşısında, Çin ekonomisinin 2024 yılı büyüme tahminini daha önce öngörülen %4,6’dan %5’e yükseltti.

Ekonomik büyümeyi canlandırmak ve bu yılki hedefi tutturmak için politika yapıcıların muhtemelen ek teşvik önlemleri alması gerekecektir. Sıkı COVID-19 kısıtlamalarının yürürlükte olduğu 2022’deki düşük istatistiksel tabana güvenmek artık yeterli olmayacak.

1 Mart’ta Çin kabinesi, yıllık 5 trilyon yuanı (691,63 milyar dolar) aşan piyasa talebi yaratabilecek büyük ölçekli ekipman yükseltmelerini ve tüketim malları satışlarını teşvik etmeye yönelik bir planı onayladı. Bu girişim, ekonomiyi yeniden canlandırmaya yönelik daha geniş kapsamlı çabaların bir parçası.

Bazı analistlerin endişesi, ekonomiyi hane halkı tüketimine ve daha piyasa odaklı kaynak tahsisine kaydıracak önemli politika düzenlemeleri yapılmadığı takdirde, Çin’in geçmiş yıllarda Japonya’nın yaşadığına benzer bir durgunluk dönemiyle karşı karşıya kalabileceği yönünde.

Resmi PMI rakamları Pazar günü açıklanacak. Resmi verilere ek olarak, özel Caixin fabrika anketinin de imalat sektöründe potansiyel genişlemeye işaret ederek 50.0’den 51.0’e yükselmesi bekleniyor. Caixin anket sonuçlarının 1 Nisan’da açıklanması planlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu