Haber

Brezilya’da Tropikal Kasırga: 22 Kişi Hayatını Kaybetti

Brezilya’nın güney bölgesinde etkili olan tropikal kasırga nedeniyle ilk belirlemelere göre 22 kişi hayatını kaybetti.

Bölge Valisi Eduardo Leite, düzenlediği basın toplantısında, 20’den fazla kasabada acil durum ilan ettiklerini ve 15 bin kişinin tahliye edildiğini, kasırga geçişinin sel ve toprak kaymalarına yol açtığını duyurdu.

Tropikal kasırganın Arjantin ve Uruguay sınırındaki Rio Grande do Sul ve Santa Catarina eyaletlerinde 22 kişinin ölümüne neden olduğunu kaydeden Leite, bu eyaletlerde benzeri görülmemiş bir felaketin yaşandığını bildirdi.

Leite, kasırganın 60 kasabada etkili olduğunu, kuvvetli rüzgar ve su baskını nedeniyle nehirlerin taştığını vurgulayarak, arama kurtarma çalışmalarının titizlikle devam ettiğini söyledi.

Birkaç saat içinde ölü sayısının artabileceğine işaret eden Leite, “Sular çekildiğinde hasarı tüm boyutlarıyla göreceğiz.” terimini kullandı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, evleri sular altında kalan vatandaşların çatılara çıkarak yardım beklediği görüldü.

Öte yandan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, kasırga nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, “Halka yardım etmek için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz.” söz konusu.

haber-karpuzlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu