Dünya

Bilim, sanat ve müzik festivali Starmus’ta geri sayım başladı

Küresel bilim irtibat festivali Starmus, 2024’te Bratislava’da düzenleyeceği yedinci buluşmasında bakışlarını yıldızlardan Dünya’nın geleceğine çevireceğini duyurdu. Stramus’un babaları arasında astrofizik alanında doktora sahibi Garik Israelian ve Aynı zamanda astrofizik alanında doktora sahibi olan Queen gitaristi Sir Brian May.

Merkezi Bratislava’da bulunan küresel siber güvenlik şirketi ESET ile işbirliği içinde olan Starmus, dünyanın dört bir yanındaki gençleri bilimsel araştırmalar yapmaya, en son teknolojiyi kullanarak sorumluluk almaya ve gezegenin geleceğine katkıda bulunmaya teşvik ediyor. Sir Brian May ve Dr. Garik Israelian, 11 Mayıs Perşembe günü Royal Society of London’da düzenlenen panelde festivalin ‘Starmus Earth: gezegenimizin geleceği’ temasını açıkladı. Dünyaca ünlü etolog ve doğa koruma uzmanı Dr. Jane Goodall DBE, kozmolog Sir Martin Rees ve küresel yönetişim profesörü Mary Kaldor. Mikrobiyolog ve Nobel Ödüllü Emmanuelle Charpentier, iPod mucidi Tony Fadell ve siber güvenlik uzmanı ve festivalin ana ortağı ESETPanele CEO’su Richard Marko ile birlikte Bratislava’daki Tuna nehri üzerinde eş zamanlı bir lansman etkinliğiyle uzaktan katıldı.

Starmus’un kurucu ortağı Dr. Garik Israelian düşüncelerini şöyle ifade etti: “Starmus geleneksel olarak evrenin gizemlerini sorgulamaya odaklandı, gelecek nesil kaşiflere ilham vermeyi ve onları eğitmeyi ve keşif ruhunu yeniden canlandırmayı dört gözle bekliyor, dünyanın en büyük bilim ve teknoloji uzmanlarını bir araya getiriyor. sanat, müzik ve bilim iletişimini ilerletmek için sanatsal beyinler. getirdim.” Dr. Jane Goodall şunları paylaştı: “İklim değişikliği Dünya’daki yaşamı savunmasız hale getirebilir ve şimdi bu hızlı değişimin işaretlerini görüyoruz. Dünyamıza sahip çıkmak için harekete geçmeliyiz ve Starmus bu durumun aciliyetine dikkat çekiyor.”

Efsanevi Queen gitaristi, Starmus’un kurucu ortağı ve Temyiz Konseyi Üyesi Sir Brian May şunları söyledi: “Starmus, 2024’te gezegenimizle daha yakın ilişki kurmayı hedefliyor. çevre ve iklime yönelik potansiyel tehditler, yapay zeka dahil geniş kapsamlı teknolojiler, genetik mühendisliği, siber güvenlik ve dünya çapındaki silahlı çatışmaların neden olduğu insani krizler gibi dünyanın geleceğine yönelik en büyük tehdit. ESET CEO’su Richard Marko etkinlikte görüşlerini dile getirdi: “ESET’in rolü, toplumsal ilerlemeyi sağlayan en son teknolojileri ve yenilikleri sunmaktır. Bu ilerlemenin bilim tarafından mümkün olduğuna inanıyoruz. Yeni nesil bilim insanlarına ve bilimin değerini takdir edenlere ilham verme çabasına katkıda bulunmak için Starmus’a katılmaktan gurur duyuyoruz.”

Starmus Earth, çığır açan keşifleri paylaşmak, büyük zorlukları tartışmak ve yeni nesil bilim adamlarına, teknoloji uzmanlarına ve aktivistlere ilham vermek için dünyanın her yerinden bilim adamlarını, sanatçıları ve çevrecileri ağırlayacak. Starmus Earth’te olduğu doğrulanan 40’tan fazla konuşmacı arasında astronot ve Apollo 16 ay gezgini Charlie Duke, eski İrlanda Cumhurbaşkanı Mary Robinson ve fizikçi Donna Strickland yer alıyor. Festivalde, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Stephen Hawking Bilim İrtibat Madalyası Müzik ve Sanat, Bilim Yazarlığı, Sinema ve Eğlence ve Uzun Ömür Başarısı olmak üzere dört kategoride verilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu