Ekonomi

Basri İlhan: AB ile daha fazla iş geliştirmeliyiz

Büyükelçi Landrut’a 6 Şubat’ta meydana gelen depremin Malatya ekonomisine verdiği zarar hakkında bilgi veren Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Basri İlhan, “Çin’de yapılan dostane ziyaretler böyle bir dönem bizi çok mutlu ediyor. Şehrimizin ticari hayatı alt üst oldu diyebiliriz.

OSB’deki fabrikalarımız yapısal bir hasar görmemesine rağmen çalışanlarımızın çoğu başka illere gitti. Şu anda yüzde 50 işçi kapasiteli fabrikalarda üretim yapıyoruz. Bu da ihracat rakamlarımızın düşmesine neden oluyor. İhracat en değerli ekonomik girdimizdir. 2023 yılının ilk 5 ayında AB ülkelerine 147 milyon dolarlık ihracatın 81 milyon dolarını gerçekleştirdik.

AB ülkeleri Malatya’nın en değerli ihracat pazarıdır. Üretimimizin canlanması, ihracat oranımızın düzelmesi ve ticari hayatımızın canlanması için önemli mali temellere ihtiyacımız var. Üyelerimizin AB fonlarından en üst düzeyde faydalanmasını istiyoruz. Bu konuda her türlü iş birliğine hazırız.”

“AB bizim en büyük ihracat pazarımız”

Avrupa Birliği pazarının Malatya’mızın en büyük ihracat pazarı olduğuna işaret eden İlhan, “İlimizin ekonomisi ağırlıklı olarak kayısıya dayalıdır. Bildiğiniz üzere Malatya Kayısı ülkemizin AB Coğrafi İşaret Belgesine sahip 12 ürününden biridir. Yaklaşık 50 bin ailenin geçimini sağlayan kayısımız, 115 ülkeye ihraç edilerek ülkemize döviz girdisi sağlıyor. AB ülkelerinde kayısı tüketiminin artırılması ve teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu