Haber

Antalya’nın Konyaaltı Plajı’ndaki Denizaltı Tohum ve Kabuk Tarlasına Dönüştü

– Dünyaca ünlü sahilde deniz altı tohum kabuğu tarlasına dönüştü

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Topluluğu Üyesi Yusuf Şamil Arslan:

“Bugün gördüğümüz görüntülere ilk kez rastlıyoruz”

“Toplayabileceğimiz bir şey değil, görüntü bizi korkuttu”

ANTALYA – Antalya’nın her yıl milyonlarca konuğu ağırlayan dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde su altı kamerasıyla kaydedilen görüntülerde, deniz tabanının tohum tarlasına dönüştüğü görüldü. Dalışı gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Sualtı Topluluğu üyesi Yusuf Şamil Arslan ise durumun vahametini şöyle anlattı: “Bugün gördüğümüz görüntülere ilk kez rastladık. Toplayabileceğimiz bir şey değil, görüntü bizi korkuttu.”

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Topluluğu üyeleri, Akdeniz Üniversitesi Su İşleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu önderliğinde Konyaaltı Sahili’ne eğitim dalışı gerçekleştirildi. Su altı canlılarını incelemek için görüntü çeken kümenin kamerasına ilginç bir kirlilik katmanı yakalandı. Deniz tabanını tarla gibi kaplayan kirliliğin ilk başta ağaç yaprakları olduğunu düşünen grup üyeleri, dalgalarla hareket eden çöplerin ise çekirdek kabuk olduğunu belirledi. Karada tüketilen tohumun tüm kabuklarının rüzgar ve dalgaların etkisiyle deniz tabanında bir tabaka oluşturduğu gözlendi.

“Toplayabileceğimiz bir şey değil, görüntü bizi korkuttu”

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Topluluğu Üyesi Yusuf Şamil Arslan, denizin altında gördükleri görüntünün kendilerini çok üzdüğünü belirterek, “Yaz boyunca sistemli bir şekilde dalış yaptık, ilk defa karşılaştığımız görüntülere rastladık. Bugün bakın. Önemli miktarda nükleer mermi vardı. Toplayabileceğimiz bir şey değil, görüntü bizi korkuttu. Karadaydık.” “Tohum kabuklarının tamamı içeri çekilmiş ve kümeler halinde toplanmıştı. Genelde plastik şişeleri görüyorduk. Tohum kabukları küçük olduğu için vatandaşlarımız dikkat etmiyor ama her insan bir avuç tohum tüketirse büyük kirlilik olur. Duyarlı olalım, deniz canlılarını da kötü etkiliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu