Haber

Anayasa Mahkemesi, Bölüm Başkanları ve Fakülte Dekanlarının Sendika Üyeliğine İlişkin Düzenlemeyi İptal Etti

Anayasa Mahkemesi, bölüm başkanları, fakülte dekanları, enstitü ve yüksekokul müdürleri ile bunların yardımcılarının sendikaya üye olamayacakları yönündeki kararı iptal etti.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Yargıtay 9’uncu Hukuk Dairesi, Sendika üyeliğinin tespiti talebiyle açılan davaya ilişkin dosyadaki Kamu Görevlileri Kanunu’nun 15’inci maddesi hükümlerine ilişkin itirazı inceledi. ‘ Bazı kamu görevlilerinin sendikaya üye olamayacağını belirten Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu. Kanundaki bazı kararların iptali için dava açtı.

Dilekçede, personel ve memur fark etmeksizin tüm çalışanların sendika kurma ve üye olma hakkının garanti altına alındığı, söz konusu kamu görevlilerinin bu haklardan mahrum bırakılmasının hukuki bir hukuki çerçeveyi karşılamadığı belirtildi. demokratik toplum düzeni açısından orantılı yükümlülüktür.

Başvuruyu görüşen Anayasa Mahkemesi, söz konusu kanunun 15’inci maddesinde yer alan “Bölüm başkanları, fakülte dekanları, enstitü ve yüksekokul müdürleri ile bunların yardımcıları” ibaresini oybirliğiyle iptal etti.

Kararın gerekçesinden

Yargıtay kararında, işçi veya memur olmasına bakılmaksızın tüm çalışanların sendika kurma ve sendikaya üye olma hakkının Anayasa’nın 51’inci maddesinde anayasal güvence altına alındığı belirtildi.

Kararda, bazı kamu görevlilerinin sendikal faaliyetlerinin “sunulan hizmetin niteliği, sunulan kamu hizmetinin önemi, sosyal hizmet verememenin etkisi” gibi nedenlerle temel bir toplumsal ihtiyaç olarak sınırlandırılabileceği kaydedildi. Başkalarının hak ve özgürlüklerine ilişkin kamu hizmeti, kamu görevlilerinin görev yaptığı birimlerin özellikleri”.

Kararda, bölüm başkanları, fakülte dekanları, enstitü ve yüksekokul müdürleri ile bunların yardımcılarının yürüttükleri görevlerde “tek başına politika oluşturma işlevine sahip olmadıkları”, kamu gücünün kullanılmasına katılımlarının sendikal hakların kategorik olarak yasaklanmasını gerektirmez.

Kararda, “Sendika hakkının bazı kamu görevlileri açısından erişilemez hale getirilmesinin demokratik bir toplumda zorunlu bir toplumsal ihtiyacı karşılamadığı sonucuna varılmıştır. Açıklanan nedenlerle kuralların Anayasa’nın 13. ve 51. maddelerine aykırı olduğu ve bu düzenlemelerin yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. iptal edilmelidir.” değerlendirme yer aldı.

kabatasajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu