Sağlık

ABD’de ‘Alaska çiçeği’ virüsünden ilk ölüm

Ocak ayında kanser tedavisi gören bir adamın, ABD’nin Alaska eyaletinde yeni keşfedilen ‘Alaska çiçeği’ adı verilen virüs nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

The Guardian gazetesine göre virüs küçük memelilerden bulaşıyor ve belirtileri arasında döküntü ve kas ağrısı da yer alıyor. Alaska sağlık yetkilileri, Kenai Yarımadası’nda yaşayan ve virüse yakalandığı anlaşılan yaşlı bir adamın Kasım 2023’te hastaneye kaldırıldığını ve Ocak ayının sonunda öldüğünü bildirdi.

İLK OLAY 2015 YILINDA TESPİT EDİLDİ

Ölen kişinin kanser tedavisi gördüğü ve kullandığı ilaçlar nedeniyle bağışıklık sisteminin baskılandığı belirtildi. Yayımlanan sağlık bülteninde açıklamasına yer verilen sağlık yetkilileri, bu durumun hastalığın ağır seyretmesine neden olmuş olabileceğini kaydetti. Ölen ‘yaşlı’ hastanın kaç yaşında olduğu açıklanmadı.

Kısaca ‘AKPV’ olarak bilinen Alaska çiçeği, çiçek hastalığı, sığır çiçeği ve maymun çiçeği ile ilişkili bir hastalıktır ve belirtileri arasında döküntü, lenf düğümlerinin şişmesi, kas ve eklem ağrıları yer alır. Şimdiye kadar Alaska yetkililerine ilki 2015’te olmak üzere yalnızca yedi olay bildirildi. Tüm vakaların Kenai’ye 483 kilometre uzaklıktaki Fairbanks bölgesinde yaşayan insanlarda görüldüğü belirtildi. Bu vakaların hepsinin ‘hafif’ seyrettiği ve hiçbirinin hastanede tedavi gerektirmediği kaydedildi.

KEDİSİNİN TESTİ NEGATİF ÇIKTI

Ocak ayında Alaska’da hayatını kaybeden hastanın “ormanlık bir alanda yalnız yaşadığı ve yakın zamanda seyahat etmediği, yakın zamanda seyahat eden, hastalığı geçiren veya benzer lezyonları olan kimseyle yakın temasta bulunmadığı” paylaşılmıştı. “

AKPV’nin nasıl bulaştığı henüz belli olmasa da araştırmacılar virüsün ‘zoonotik’ olduğunu, yani hayvanlardan insanlara geçebileceğini söylüyor. Alaska sağlık otoritelerinin bülteninde paylaşılan bilgilere göre, geçmişte ve günümüzde en az biri evcil hayvan olmak üzere birçok küçük memelide enfeksiyon tespit edildi.

Bültende, ölen adamın evinde bir sokak kedisine baktığı belirtildi. Kedi üzerinde yapılan test negatif çıkmasına rağmen yetkililer, kedinin ‘düzenli olarak küçük göğüslü hayvanları avladığını ve sık sık hastayı tırmaladığını’ söyledi. Bu nedenle kedinin patilerinde virüs bulunmasının mümkün olduğu değerlendiriliyor. Şu ana kadar hastalığın insana bulaştığı gözlemlenmese de yetkililer, cilt lezyonu olan kişilere lezyon alanını yara bandıyla kapatmalarını tavsiye etti.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu