Ekonomi

2 Fed üyesine göre faiz artışlarının ekonomiye tam etkisi görülmedi

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, New Orleans’ta düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, para politikasının ekonomide henüz tam etkilerinin görülmediğini belirtti.

Fed’in şahin üyelerinden Barkin, ekonomide yavaşlama öngörüsünde bulunarak, “Enflasyonda ciddi ilerleme kaydediyoruz. Ancak henüz işimiz bitmedi çünkü hala çok yüksek seviyelerde. “Enflasyonu yenmek için ekonominin yavaşlaması gerekecek” dedi.

Aynı etkinlikte konuşan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de benzer bir görüş paylaştı. Bostic, para politikasının uygun şekilde kısıtlayıcı olduğunu söyledi. Fed’in bu yılki en güvercin figürlerinden biri olan Bostic, “Ancak önümüzde hâlâ zorlu bir yol var. “Enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaştığından emin olana kadar para politikası kısıtlayıcı olacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Fed, son 2 toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek 22 yılın zirvesi olan yüzde 5,25-5,5 seviyesinde tutma kararı almıştı. Yetkililer daha sonraki toplantılarda artışların devam edip etmeyeceği konusunda değerlendirmelerde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu